Kult Matki Bożej Miłosierdzia

Matka Boża w Niechorskim obrazie

Artykuł Marii Więckowskiej-Łuczak. Wśród wyznawców chrześcijaństwa najbardziej żywy był kult maryjny. W sieci katolickich ośrodków kultu religijnego dominują zdecydowanie sanktuaria maryjne, ale również wzrasta liczba ośrodków z cudownymi wizerunkami Matki Bożej. Wśród motywów wyjaśniających fakt kultu Matki Bożej Miłosierdzia najważniejszym wydaje się obecność w kościele w Niechorzu obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej. Niechorze to wieś sołecka położona w północno-zachodniej Polsce w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfickim, w gminie Rewal. W tej malowniczej miejscowości turyści znajdują wszystko, czego potrzeba, by spędzić wymarzony urlop. Miejscowość obecnie wyróżnia turystyczny charakter. W latach 60. i 70. wieś miała profil rolniczo ? rybacki. Turyści przybywający w sezonie do tego malowniczego kurortu, chętnie kierują się do niechorskiego kościoła za sprawą obrazu Matki Bożej Miłosierdzia. Obraz został podarowany w latach 60.przez L. Jaroszowską, ewangeliczkę. W ocenie znawców sztuki malarskiej nie ma on wartości artystycznej. Obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej zawieszono na ścianie w prezbiterium ówczesnego kościoła, którym była poniemiecka kuźnia. Na pierwotny obraz namalowany na kawałku płyty pilśniowej, parafianie nakleili malutkie bursztynki i koraliki, aby obraz był ładniejszy. Historia obrazu to jego zmienne losy. Pozostawał w kościele, ale też był zdjęty i przechowywany w pracowni stolarskiej, bo kolejny duszpasterz stwierdził, że nie ma wartości zabytkowej ani artystycznej.

W latach 80. ks. Tadeusz Walczyk sprawił, że obraz Matki Bożej Ostrobramskiej powrócił do kościoła. Dobrze znany wizerunek Najświętszej Panny z lekko przechyloną głową w aureoli dwunastu gwiazd i wielu promieni, pierwotnie w niechorskim obrazie przedstawiał oblicze Madonny okrytej suknią, kolorowym płaszczem i maforionem na głowie. Pod szyją przypięty był sznur czerwonych korali. Maria miała przymknięte oczy i skrzyżowane na piersiach delikatne dłonie. Jest to jeden z nielicznych obrazów Maryi, na których jest ona przedstawiona sama, bez swego Boskiego syna. Obecnie wizerunek Matki Boskiej Ostrobramskiej zasłania srebrny płaszcz, na którym umieszczone zostały bursztynowe kwiaty. Pod szyją Madonna ma udrapowaną w fałdy suknię, a na głowie mafarion oraz złotą koronę. Za głową Maryi widać świetlisty krąg, z którego rozchodzą się złociste promienie. Kompozycję od dołu zamyka półksiężyc. Wygląd Madonny i łagodność, niezwykła słodycz i zamyślenie rozbudzają ufność i nakłaniają do modlitwy.

W 2012r. powstała inicjatywa ufundowania Matce Bożej Miłosierdzia Sukienki Wdzięczności wykonanej ze srebra i bursztynu. W tym czasie wprowadzone zostało środowe nabożeństwo do Matki Bożej Miłosierdzia z litanią, ze śpiewanymi wezwaniami i modlitwą wstawienniczą za chorych. Patronem całej rzymskokatolickiej parafii jest św. Stanisław Biskupi Męczennik. Na jej terenie znajdują się 3 kościoły: w Niechorzu, Pogorzelicy i Lędzinie. Kościół w Niechorzu ze względu na "cudowny" obraz Matki Bożej Miłosierdzia 16.11.2017r. został konsekrowany i dekretem Arcybiskupa Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego A. Dzięgi nadano tytuł Kościół Parafialny pod wezwaniem Matki Bożej Miłosierdzia.

Kult Matki Bożej Miłosierdzia w Kościele w Niechorzu wzmógł się w miarę pojawiania się rozmaitych łask. Pierwszy przypadek został odnotowany przez ks. proboszcza J. Czujko w 2008r. U parafianina zdiagnozowano guza mózgu. Przed obrazem Matki Bożej rozpoczęła wspólnotowa modlitwa wstawiennicza w jego intencji. Podczas operacji okazało się, że ognisk choroby było więcej. Rodzina została uprzedzona, że pacjent będzie niesprawną osobą. A jednak modlitwa została wysłuchana, co potwierdziły po operacji słowa lekarza zwracającego się do pacjenta: ,,Mistrzu, my wiemy co zrobiliśmy, palec Boży tu był." W złożonym świadectwie, wraz z dokumentacją medyczną, mieszkaniec parafii wyraża wiarę w moc modlitwy wstawienniczej.

Kolejny przypadek z 2012r. dotyczy parafianki z Niechorza, u której wykryto nowotwór mózgu-glejaka. Także modlitwa wstawiennicza sprawiła, że po operacji i chemii kobieta powróciła do zdrowia, odzyskała pełną sprawność i nadal pracuje zawodowo.

Tak zaczął się rodzić kult słynącego łaskami obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej. Wierni przybywający latem do Niechorza na wakacyjny wypoczynek, często szukali wsparcia u Matki Bożej. Za jej wstawiennictwem otrzymywali potrzebne łaski, ich prośby były wysłuchiwane, co znajdowało odzwierciedlenie w pozostawianych świadectwach. O otrzymanych łaskach mówią parafianie, piszą wczasowicze, opowiadają swoje historie proboszczowi, chcąc dać świadectwo, w jaki sposób Matka Boża pomogła im w życiu. Składają świadectwa, ponieważ są one najskuteczniejszą i najbardziej inspirującą metodą do wzajemnego budowania i umacniania w wierze, czują, że w ich życiu wydarzyło się coś, czego nie powinni zachowywać tylko dla siebie. Niechorze przez położenie nad morzem, gości corocznie wielu turystów. Kościół wraz z wizerunkiem Matki Bożej, znany jest więc coraz szerzej wśród ludzi przybywających tu w celach turystycznych.

O głębokiej wdzięczności do Matki Bożej świadczą zbierane i przechowywane przez proboszcza w parafialnym archiwum świadectwa łask. Kolejne świadectwo z 2014r. przedstawia kobieta uzdrowiona z czerniaka złośliwego. Nie ustawała w modlitwie do Matki Boskiej Ostrobramskiej, wierzyła, że Maria nie zostawia w potrzebie. Jej prośby zostały wysłuchane. Badania lekarskie nie wykazały przerzutów. Do świadectwa dołączona jest dokumentacja lekarska. Kobieta rok później przyjechała do Niechorza podziękować przed obrazem Matki Bożej za zwrócone zdrowie.

W 2015r. swoją historię przedstawiła kobieta będąca na wakacyjnym wypoczynku w Niechorzu. Opowiedziała, w jaki sposób Matka Boska wkroczyła w jej życie. Historia dotyczy tzw. ?spraw kobiecych?. Młoda kobieta długo starała się z mężem o drugie dziecko, na przeszkodzie stała choroba, w końcu wyleczona. Zaszła w ciążę, w 30 tygodniu poczuła się źle, urodziła syna Mateusza, ?wcześniaka?, któremu z racji przedwczesnego porodu do prawidłowego funkcjonowania brakowało odpowiedniej wagi. Pozostawał w szpitalu, a kobieta wypraszała łaski u Matki Boskiej. Pielęgniarki w szpitalu zadały jej pytanie, ?co pani robiła temu dziecku, że ono tak szybko przybiera na wadze?. Odpowiedzią matki było stwierdzenie: ?to nie ja zrobiłam, to Matka Boska??. To nie koniec opowieści.

Po 5 latach od urodzenia syna, w 2014r. okazało się, że choroba powróciła, konieczna była operacja ze wskazaniem usunięcia, jak to określiła w świadectwie ?wszystkiego, co kobiece?. Kobietę opanowały przygnębiające myśli, była przerażona czekającą ją operacją. Po koszmarnym śnie przybyła do proboszcza w Niechorzu, który poinformował ją o odbywających się w tym kościele mszach wstawienniczych do Matki Bożej. Modliła się gorliwie przed Jej obrazem. Lekarze ze zdumieniem stwierdzili, że ?nic tam nie było?, słowem jest zdrowa. Świadectwo kończy się zdaniem ?To łaska Matki Bożej?. Od tej pory rodzina modli się do Matki w niebie. Wszystko, co działo się pozytywnego w jej życiu, a dotyczyło syna i niej samej, wyproszone zostało poprzez otrzymane łaski z modlitwy wstawienniczej.

Kolejne świadectwo z dnia 25.07.2017r. Młode małżeństwo z dziadkami przebywało na wczasach w Pogorzelicy. 10-miesięczne dziecko niefortunnie wypadło z rąk ojca na betonową posadzkę. Główka puchła w zastraszającym tempie. Dziecko zabrane zostało do szpitala w Gryficach, stamtąd przetransportowane do szpitala w Szczecinie. W tym czasie babcia dziewczynki modliła się z całego serca na różańcu przed obrazem Matki Boskiej w kościele w Niechorzu, wręcz czuła Jej obecność. Lekarze w Szczecinie, po przeprowadzeniu specjalistycznych badań zapytali ze zdziwieniem, ?po co żeście to dziecko tutaj przywieźli, ono jest zdrowe?. Świadectwo złożone przez babcię dziecka kończy zdanie ? ?stał się cud?.

Mieszkaniec Wielkopolski pozostawia świadectwo, w którym opisuje swój przypadek usunięcia guza mózgu. Dołączona dokumentacja lekarska potwierdza obecność guza i dalsze badania nie wykazują wznowy.

Świadectwo oraz dokumentacja lekarska kolejnej osoby to opis zapalenia płuc, a równocześnie obecność guza w płucach. Telefon do ks. proboszcza z prośbą o modlitwy. Obraz Matki Boskiej ?czyni cuda?, kolejne badanie wykazało, że guz się zmniejszył. Mężczyzna pisze w świadectwie, że nastąpił ?cud?.

W czerwcu 2017 r. na niechorskiej plaży doszło do wypadku. Był początek wakacji, rodzina ze Śląska przyjechała nad morze. Letnia pogoda zachęcała do plażowania. Duża fala na morzu raczej odstraszała od kąpieli. Mama z 11-letnim synem szła brzegiem morza, raptem nurt wody porwał dziecko. Pozostawało pod wodą około 15 minut, do chwili, gdy odnalezione zostało przez spieszących z pomocą ludzi z plaży. Akcja ratownicza trwała godzinę. Serce dziecka biło, ale nie było oddechu. Chłopczyk został przetransportowany do szpitala do Szczecina. Rokowania były niepomyślne, poinformowano rodziców, że tak długie niedotlenienie mózgu skutkuje nieodwracalnymi zmianami. W czasie, gdy zdarzył się ten wypadek, parafianka, u której mieszkała rodzina, przyszła do kościoła i gorliwie modliła się przed obrazem Najświętszej Panienki. Po około 2 tygodniach chłopczyk wybudzony został ze śpiączki farmakologicznej. Okazało się, że mózg funkcjonuje prawidłowo, dziecko artykułowało swoje myśli, nie miało problemów z pamięcią, było sprawne fizycznie. Ten fakt odnotowany został również, jako przykład działania łaski Matki Bożej.

Kolejny przypadek, kiedy modlitwy wstawiennicze zostały wysłuchane, dotyczą prośby. Intencję powrotu do zdrowia swojego 32-letniego przyjaciela, u którego zdiagnozowano nowotwór żołądka, przed obraz Matki Boskiej zaniósł kolega. Przyjaciel wyniszczony chorobą bardzo mocno wierzył, że wyzdrowieje. Jego prośby zostały wysłuchane. Potwierdza to dostarczone świadectwo uzdrowienia oraz dokumentacja lekarska.

Do ?cudownego miejsca?, jakim bez wątpienia jest kościół w Niechorzu z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej, trafiła też kobieta, która zawierzyła Matce Bożej córkę, u której zdiagnozowano tuż przed maturą zespół depresyjno-lękowy. W intencji córki modlono się przed obrazem na mszy wstawienniczej. Dziewczynka odzyskała równowagę psychiczną. Gdy wszystko wskazywało, że zdrowie wróciło, pojawiła się anoreksja, będąca stanem zagrożenia życia. 9 tygodni trwały modlitwy wstawiennicze, jednocześnie prowadzone było długotrwałe leczenie. Dobry stan zdrowia córki matka uznaje, dając wyraz tego w świadectwie, łasce otrzymanej od Matki Bożej. Siłę modlitwy wstawienniczej przez Matkę Bożą do swojego syna Jezusa odczuła młoda dziewczyna z nowotworem mózgu. O jej zdrowie w kościele w Niechorzu prosiła pielęgniarka opiekująca się nią w szpitalu. Złożone świadectwo potwierdza wyzdrowienie dziewczyny.

Niezliczone ilości ?cudów? pozostają w pamięci ludzi, którzy tymi łaskami zostają obdarowani, być może niektórym brakuje odwagi, by złożyć takie świadectwo. Kult słynącego łaskami obrazu Matki Bożej i cudownym jej działaniu rozprzestrzenia się za sprawą licznie gromadzących się w okresie letnim na mszach świętych w trzech kościołach tej parafii, turystów. Ksiądz proboszcz na zakończenie każdej mszy głosi przykłady uzdrowień uzyskiwanych wskutek modlitwy wstawienniczej. Łaski Maryi są polecane i rozsławiane. Wierni dzielą się z proboszczem swoimi przeżyciami, dotyczącymi otrzymanych łask. Liczne rozmowy prywatne potwierdzają skalę zjawiska. Ta mała nadmorska miejscowość staje się zyskiwać popularność za sprawą ?cudownego obrazu?. Wierni szukający pomocy, wsparcia, uzdrowienia, zawsze znajdują je w niechorskim kościele. Z wiarą i nadzieją zawierzają się Matce Bożej. Jej wstawiennictwem otrzymują potrzebne łaski, ich prośby zostają wysłuchiwane. Przez Najświętsze Serce Maryi do Najświętszego Serca Pana Jezusa zanoszą błaganie w udręce i cierpieniu, a Maryja wyprasza u swojego Syna wszelką pomoc.

Wierni zwykle oczekują cudów, które chcą zobaczyć czy dotknąć. Tymczasem wielkie rzeczy często zachodzą tuż obok, w duszach otaczających nas ludzi, a cuda jak twierdził św. Augustyn ?nie pozostają w sprzeczności z nauką, tylko z naszą o nich wiedzą?. Głęboki kult Maryi za sprawą Matki Bożej Miłosierdzia tworzy historię tej nadmorskiej parafii i zapisuje się nie tylko na kartach Pomorza Zachodniego. Ta licząca niespełna 1000 mieszkańców miejscowość, jest dumą nie tylko dla parafian i mieszkańców Niechorza, lecz całej Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Obraz Matki Bożej znany jest, więc coraz szerzej wśród ludzi przybywających w celach turystycznych. Obecność wiernych w kościele przed obrazem Matki Bożej Miłosierdzia i na mszach wstawienniczych, pozwala spędzić czas na wspólnej modlitwie z rodzinami i przyjaciółmi. Wyrazy szczególnej wdzięczności za doznane łaski składane są pisemnie lub ustnie proboszczowi parafii, a czynią to osoby o różnym statusie społecznym i zawodowym. Często przybywają z bardzo daleka, by choć na chwilę przyklęknąć przed łaskami słynącym obrazem i poprosić o wstawiennictwo. Mieszkańcy parafii nabierają coraz większego przekonania, że każdy, kimkolwiek jest, przybywając do kościoła w Niechorzu, odnajdzie pomoc i ukojenie. Niejednokrotnie choroba, rozdarte serce, rany duszy, zagubione myśli, niepewność czy lęk przed obrazem Matki Bożej przemijają. Matka Boska czuwa nad życiem człowieka i jego postępowaniem. Pozwala wracać i ogarnia jeszcze większą opieką. Uzdrawia i chce, by to, co ponadnaturalne, było dla człowieka naturalne. Oby to trwało zawsze, tak jak ONA trwa w Niechorzu.

Być może w nieodległej przyszłości Niechorze stanie się miejscem kultu religijnego i pielgrzymowanie do niego będzie zjawiskiem powszechnym. Być może w nieodległej przyszłości będzie można zawitać do niechorskiego sanktuarium, które stanie się miejscem świętym, bo Matka Boska w Niechorzu trwać będzie na wieki.

Maria Więckowska-Łuczak

 • KONTAKT
  ul. Krakowska 22
  72-350 Niechorze
  tel. 91-386-34-41
  www.parafianiechorze.pl
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

wykonanie/zdjęcia
dajczak.com.pl